Вашият нов дом

Документи

  1. Нотариален акт (копие) – Първото и най- важно условие за започване на строеж е уреждането на собствеността на имота.
  2. Скица за недвижим имот от действащ регулационен и кадастрален план. Услугата се извършва от районната администрация и отнема от 3 до 14 дни в зависимост от вида й (експресна, бърза, обикновена).
  3. Виза за проектиране – визата е необходима за започване на проектирането и за получаване на изходни данни от Електроразпределение, Водоснабдяване и канализация и др. Представлява копие от устройствен план с обхват поземления имот и съседните му поземлени имоти, с означени налични сгради и постройки в него и в съседните имоти и с нанесени линии на застрояване. Услугата се извършва от районната администрация и отнема от 3 до 14 дни в зависимост от вида услуга (експресна, бърза, обикновена).
  4. Предварителен договор с електроразпределителното дружество – сключва се предварителен договор за присъединяване на обекта към електроразпределителната мрежа.
  5. Предварителен договор с ВиК дружество – сключва се предварителен договор за присъединяване на обекта към водоснабдителните и/или канализационните системи.
  6. Геодезическо заснемане на парцела – служи за основа на проектирането на сградата. Геодезическото заснемане се извършва на мястото на парцела и е необходима скица на имота, отнема една до две седмици.
  7. Проектиране на технически проект – 20 дни.
  8. Внасяне на готовия проект в съответната община и издаване на РС /разрешително за строеж/ – 30 дни.
  9. Срок за обжалване от РДНСК – 14 дни.
  10. Откриване на строителна площадка и стартиране на строителството

Сглобяемата къща трябва да е в съответствие с предвижданията на подробния устройствен план (ПУП) (Подробният устройствен план е акт, с който се определя конкретното предназначение на всеки един поземлен имот, напр. за жилищно застрояване, за обществено ползване, за улици, за озеленяване и т.н.), регламентиращ застрояването на територията, където смятам да строя, т.е. няма да е възможно да издигна желаната от мен постройка на място, предвидено с плана за озеленяване например. 

На второ място, необходимо е разрешение за строеж. То се издава от главния архитект на общината или района за градовете с районно делене. За да получа такова обаче трябва да премина през определена процедура. Централно място в нея заема съгласуваният и одобрен инвестиционен проект.  Изработването на инвестиционния проект минава през три фази:

идеен проект;

технически проект.Техническият инвестиционен проект се състои от:

част Архитектура

част Конструкция

част ВиК

част Електроснабдяване

част Топлосъхранение и икономия на енергия в сгради

част ПБЗ

част Геодезия

работен проект.

По закон в населени места, които са определени за ниско жилищно застрояване инвестиционното проектиране може да започне въз основа на виза за проектиране. Това е документ, който се издава от главния архитект на общината в 14 – дневен срок от подаване на заявлението и представлява извадка (копие) от действащия подробен устройствен план, която обхваща имота, където ще строя, заедно със съседните му имоти и на която извадка са нанесени съществуващите сгради и постройки, линиите на застрояване и допустимите височини, плътността и интензитета на застрояване, както и други изисквания, които следва да се имат предвид при строителството на обекта.

По принцип разрешението за строеж се издава въз основа на одобрен технически или работен инвестиционен проект. По изключение то може да се издаде и въз основа на одобрен идеен инвестиционен проект, ако е налице извършена предварителна оценка за съответствие с предвижданията на ПУП и другите правила на закона за застрояване, като транспортна достъпност, защита на околната среда и други. Разрешението за строеж може да бъде издадено и едновременно с одобряването на иневстиционния проект, ако изрично съм поискал това в заявлението.

Как става обаче самото съгласуване и одобряване на инвестиционните проекти?

Инвестиционните проекти се съгласуват с главния архитект на общината. Съгласуването се състои в проверка на съответствието на проекта с предвижданията на ПУП и правилата за застрояване. За извършването на тази проверка към проекта се представят следните документи:

оценка на съответствието на проектната документация с изискванията към строежа;

предварителни договори за присъединяване с експоатационните дружества – ВиК и ЕРП;

други разрешителни.

Ако едновременно с одобрението на инвестиционния проект съм поискал да ми бъде издадено и разрешение за строеж, то при съгласуване и одобряване на проекта следва да представя и документ за собственост – нотариален акт, съдебно решение, административен акт или друг, т.к. няма как да построя къщата на мечтите си на място, което не е мое, освен ако нямам учредено право на строеж.

Какво е необходимо , за да имам сглобяема къща

да съм избрал мястото, където ще строя и да имам документ за собственост върху него или такъв, с който ми е учредено право на строеж, ако не съм собственик;

да разполагам със скица на терена от Службата по геодезия, картография и кадастър и виза за проектиране – необходими са като отправни точки при изработването на инвестиционния проект;

да сключа договор в качеството ми на  възложител (Възложител е собственикът на имота, лицето, на което е учредено право на строеж в чужд имот, и лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на закон.) с проектант (Проектант е физическо лице или фирма, притежаваща необходимата проектантска правоспособност. Такова може да бъде архитект или стоителен инженер напр.) за изработване на инвестиционен проект;

да да сключа предварителни договори за присъединяване със съответните електроразпределително и ВиК дружество;

да получа разрешително за строеж;

да сключа договор със строител за построяване на къщата. 

  1. Цените на сглобяемите къщи варират от 30 000 лева до 400 000 лева.